KUCHYNĚ NA MÍRU

Kuchyňské linky na míru dokonale využijí prostor, ze kterého se dají udělat velmi praktické odkládací či úložné prostory. Kuchyňská linka na míru samozřejmě musí mít takový design dvířek, aby dokonale zapadl do interiéru celého bytu či domu.

Korpusy skříněk
vyrábíme z laminované dřevotřískové desky o síle 18mm. Tyto desky ohraňujeme kvalitní plastovou ABS hranou o síle 2mm, která je odolnější než papírová nažehlovací hrana a po stranách je zakulacená.

Laminované desky
mají různé barevné odstíny nebo texturu dřeva. Díky moderním technologiím jsou tyto imitace takřka nerozeznatelné od originálu. Kromě dekoru tato vrstva také současně chrání samotnou desku, zejména proti vlhkosti a chemikáliím, zároveň je omyvatelná a hygienicky odolná.

 
 

Kuchyňská dvířka mohou být vyrobena z lamina (se stejnými vlastnostmi jako mají laminované desky) a olepené ochrannou plastovou ABS hranou o síle 2mm nebo lze použít lisovaná dvířka opatřená PVC folií. S velkou kombinací tvarů a dekorů od tradičních výrobců GRENA, TRACHEA, PROFORM. Standardní povrchová úprava je hladký a matný povrch, lesk či vysoký lesk. Dále nabízíme také kuchyňská dvířka vyrobená z masivu. Povrch kuchyňských dvířek, opatřených PVC folií, se doporučuje omývat pouze vodou s přídavkem saponátu bez obsahu písku, prášku nebo jiného brusiva a otírat jemnou utěrkou nebo houbou bez drsného povrchu.  Povrchová folie odolává teplotám do 80°C.
Atraktivní vzhled kuchyňské linky podtrhuje zejména vhodně zvolená pracovní deska. Jako materiál je možné zvolit klasickou dřevotřískovou desku, desku z přírodního kamene či žuly. Výhodou desek je především snadná údržba a dlouhá životnost……
Trendy – kuchyně:
Módní jsou hladké plochy. Úložné prostory se přesouvají z horních skříněk dolů. Nahoře se používají jen nízké skříňky a dekorativní police. Z materiálu je stále velmi oblíbené dřevo tmavých odstínů. Nejnovějším trendem je tónované sklo za kuchyňskou linkou.

Abychom mohli naplánovat kuchyň, je třeba nejdříve:
1. změřit výšku od podlahy ke stropu, vzdálenost mezi stěnami a od rohu místnosti ke dveřím. Také označit vše, co nějak vyčnívá do místnosti, např. radiátory, trubky, výčnělky ve zdi atd.
2. změřit rozměry dveří a oken do podlahy, od stropu a od rohu místnosti. Je dobré označit si, kolik místa potřebujete, abyste mohli otevřít dveře a okna dokořán. Pokud chcete umístit skříňku pod okno nezapomeňte na to, že vzdálenost mezi oknem a podlahou by měla být nejméně 90cm.
3. zaznamenat se, kde jsou umístěné elektrické zásuvky, vypínače a přípojky na vodu a plyn. Pokud to bude třeba, dají se posunout, aby jejich umístění vyhovovalo nové kuchyni. Poznamenat, kde přibližně by zákazník chtěl mít nové zásuvky, vypínače a přívod vody a plynu.
Pracovní zóny
Kuchyně se dá rozdělit na tři hlavní zóny: vaření (sporák/varná deska), mytí nádobí (dřez/myčka nádobí) a skladování potravin (chladnička/mraznička). Pokud chceme naplánovat kuchyni, ve které se bude pracovat pohodlně a efektivně, jsou tyto zóny velice důležité. Když vezmeme v úvahu, že bychom mezi těmito třemi oblastmi neměli ujít více než 8m, je opravdu důležité umístit pracovní zóny tak, aby se nám dobře pracovalo (musíme myslet také na to, jak moc se musíme natahovat nebo ohýbat, abychom dosáhli na věci, které běžně používáme).

Pět nejčastějších typů kuchyní:
1. Lineární kuchyně
V lineární kuchyni jsou všechny spotřebiče a skříňky umístěny u jedné stěny. Z tohoto vyplývá, že pracovní trojúhelník zde má formu přímky. Jedná se o důvtipné a účinné rozmístění v úzkých místnostech. Je to dobré řešení pro malé a středně velké domácnosti – nebo pro domácnosti, kde v kuchyni nepracuje více než jedna osoba najednou. Použijete-li toto rozmístění ve velké kuchyni, hrozí nebezpečí, že mezi jednotlivými pracovními oblastmi bude příliš velká vzdálenost.

2. Lineární kuchyň s ostrůvkem
Ostrůvek poskytuje pracovní plochu i úložný prostor navíc. Při tomto uspořádání může také v kuchyni pracovat najednou více lidí. Pokud chcete, můžete vybavit ostrůvek ještě samostatným dřezem či varnou deskou. Než se k tomu rozhodnete, ověřte si, zda je možné připojit k ostrůvku vodovodní potrubí, elektřinu a odsavač par. A zařiďte si, abyste měli mezi troubou a dřezem pracovní plochu, abyste nemuseli udělat příliš mnoho kroků, když přenášíte horké věci. K tomuto rozmístění potřebujete velkou místnost. Mezi řadou skříněk a ostrůvkem by mělo být nejméně 120cm, byste měli dost prostoru na pohyb a na otevírání dvířek a zásuvek. Ostrůvek může rovněž soužit jako servírovací stolek či bar a může rozdělovat místnost na dvě části.

3. Kuchyně ve tvaru L
Kuchyně ve tvaru L je praktické řešení, jež nabízí dost místa jak na práci, tak na uskladnění potravin. Jedná se o nejčastější rozmístění a je ideální v případě, že chcete mít v kuchyni jídelní stůl nebo malý ostrůvek. Pokud si rozdělíte pracovní oblasti mezi dvě stěny tímto způsobem, získáte dobrý pracovní trojúhelník. A když si vyhradíte mezi každou pracovní oblastí (sporákem/varnou deskou, dřezem/myčkou nádobí a chladničkou/mrazničkou) pracovní plochu, snížíte riziko, že něco rozlijete a zabráníte tomu, abyste měli příliš mnoho věcí na jenom místě.

4. Kuchyně ve tvaru U
Kuchyně ve tvaru písmene U je ideální pro vaření a přípravu jídla. Všechno totiž máte na dosah ruky. Toto rozmístění Vám umožňuje maximální využití prostoru pro vaření i uskladnění potravin. Pracovní trojúhelník v takové kuchyni je dokonalý! V kuchyni mohou bez problémů pracovat dva lidé najednou. Je však důležité mít na paměti, že kuchyně ve tvaru písmene U vyžaduje hodně místa. Vyvarujete se toho, abyste naplánovali pracovní plochy přímo naproti sobě. Když nebudou přímo naproti, budou v kuchyni moci pohodlně pracovat dva lidé, aniž by do sebe naráželi. Mezi protilehlými řadami skříněk by mělo být alespoň 120cm, aby bylo snadné se tam pohybovat a abyste mohli bez problémů otevírat dvířka a zásuvky.

5. Souběžná sestava
Souběžná kuchyňská sestava nabízí pracovní plochu na jedné straně a místo na uskladnění potravin naproti. Souběžná sestava nevyžaduje příliš mnoho místa a je výtečným řešením, máte-li na konci místnosti dveře nebo okno. Snažte se vyvarovat umístění pracovních oblastí přímo naproti sobě, aby v kuchyni mohli pracovat lidé, aniž by do sebe naráželi. Mezi dvěma řadami kuchyňské linky by měla být vzdálenost alespoň 120cm, abyste měli dostatek místa na přesun mezi oběma částmi a na otevírání dvířek a zásuvek. Pokud umístíte sporák/varnou desku a dřez/myčku nádobí na jednu stranu a chladničku/mrazničku na druhou, budete moci otevírat dvířka na obou stranách zároveň. Snížíte tím riziko, že něco rozlijete nebo že si způsobíte nějaký úraz přenášením horkých hrnců, pánví a jiných nádob mezi oběma řadami.